a a a
2014-06-18

Pierwsza spowiedź (materiały dla rodziców)

Spowiedź dziecka

Dziecko, które rozpoczyna przygodę ze szkołą, osiągnęło już pewien poziom rozwoju emocjonalnego, który wyznacza jego bycie w świecie. Najogólniej rzecz ujmując, jest to uczuciowa harmonia, która przekłada się na samoocenę i na sposób przyjmowania oceny innych, na umiejętność sprawiedliwego bycia wśród innych, na znoszenie sytuacji trudnych, na radzenie sobie z niepowodzeniem.
    Idąc do szkoły dziecko otrzymuje nowe obowiązki, które musi spełniać a nie wywiązanie się z nich grozi pouczeniem ze strony nauczyciela czy rodzica. W ten sposób uczy się odpowiedzialności i widzi związek swojego postępowania z dalszymi konsekwencjami.
Osiągnęło już wiek, w którym może świadomie uczestniczyć w życiu szkoły, rodziny a także Cerkwi.
    To od rodziców w dużej mierze zależy, czy dziecko wyrośnie na praktykującego prawosławnego chrześcijanina. Ważne jest, w jaki sposób dom rodzinny przygotuje dziecko do tej roli i czy dostarcza pozytywnych wzorców. Czy domownicy chodzą do Cerkwi, czy wspólnie się modlą, czy swoim zachowaniem wobec innych ludzi dają godny do naśladowania przykład swoim dzieciom?
Ważne jest by nie zmuszać dziecka do chodzenia na nabożeństwa, by nie zabierać dziecka do Cerkwi na siłę a mądrze tłumaczyć dzieciom, po co tam chodzimy i jakie korzyści daje modlitwa w Cerkwi. Można wyjaśniać, co znajduje się w Cerkwi, jak zachowywać się podczas nabożeństw.
Rodzice mogą więcej niż ksiądz prowadzący religię, który ma z dzieckiem kontakt tylko epizodyczny - pomóc swojemu dziecku w tym, żeby wiara, chodzenie do Cerkwi, spowiedź stały się dla niego czymś bardzo ważnym…
    Również rodzice powinni przygotować dziecko do spowiedzi, próbując wytłumaczyć mu, co to jest grzech. Dziecko powinno usłyszeć, że są uczynki dobre i złe. Powinno poznać przykłady złego postępowania wobec drugiego człowieka i wobec Boga. Powinno wiedzieć, że grzeszymy wtedy, gdy źle myślimy, mówimy, postępujemy, gdy zaniedbujemy swoje obowiązki.
Ważne jest, by dziecko wiedziało, że spowiedzi towarzyszy żal za grzechy a jednocześnie radość, że Bóg wybaczył nam nasze przewinienia.
    Rodzice przygotowując dziecko do spowiedzi (zwłaszcza do pierwszej) powinni przestrzegać pewnych zasad:
- należy być wobec dziecka wyrozumiałym i cierpliwym. Rodzice powinni spokojnie tłumaczyć dziecku, na czym polega spowiedź akcentując, że spowiadamy się samemu Panu Bogu.
- dzień spowiedzi i przyjęcia Świętych Darów powinien być dla dziecka dniem świątecznym;
- nie należy zmuszać dziecka do spowiedzi; spowiedź powinna być dobrowolna i szczera;
- tłumaczmy dziecku, że spowiedź jest ratunkiem, nie karą - i jeśli nic nie stoi na przeszkodzie, powinniśmy chodzić do spowiedzi i przystępować do Świętej Eucharystii jak najczęściej;
- dziecko musi mieć świadomość, że Bóg kocha je bezinteresownie, bez względu na to czy postępuje dobrze czy źle;
- nie wolno pytać dziecka, z czego się spowiadało i o czym mówił kapłan podczas spowiedzi. Takie pytania mogą wywołać u dziecka poczucie, że spowiedź nie jest czymś bardzo osobistym.
    Wprowadzanie dziecka w wiarę powinno się dokonywać od samego początku, od samego jego urodzenia. Jest to proces, który przynosi korzyści nie tylko dla dziecka, ale i dla rodzica. Okres przygotowania dziecka do spowiedzi jest wspaniałą okazją do ożywienia i pogłębienia swojej własnej wiary. Dziecko obserwuje nasze życie, porównuje czy wypowiadane słowa mają pokrycie w  postępowaniu. Jeśli będziemy tylko mówić o potrzebie spowiedzi a sami nie będziemy się spowiadali, na pewno to zauważy i wyciągnie inne wnioski niż zamierzaliśmy. Dlatego edukację powinniśmy zacząć od siebie, od zastanowienia się, jak wygląda mój kontakt z Bogiem, jak się modlę? Czy chodzę do Cerkwi w każdą niedzielę?

Monika Gościk
Istocznik - wiadomości BMP Diecezji Lubelsko - Chełmskiej, nr 2(10)/2009

 

 

 

 
serwisy internetowe strony internetowe